Mycie twarzy

10 największych błędów podczas mycia twarzy

Mycie twarzy wydaje się najmniej skomplikowaną częścią Twojej codziennej higieny, prawda? Okazuje się, że niektóre typowe nawyki mogą powodować całą listę problemów ze skórą, w tym suchość, podrażnienia, przetłuszczanie się i wypryski. Poznaj 10 największych błędów podczas mycia twarzy i dowiedz się, jak zmiana nawyków może złagodzić dokuczliwe problemy skórne.

1. Wybór niewłaściwego produktu myjącego

Właściwy środek myjący powinien całkowicie usunąć brud i makijaż, ale nie powinien usuwać naturalnej warstwy lipidowej lub zdrowych komórek skóry. Znajdź taki, który spełnia swoje zadanie i nie jest ani zbyt delikatny (na przykład, kiedy musisz dwukrotnie myć lub mocno szorować, aby dokładnie oczyścić skórę), ani zbyt ostry (powoduje zaczerwienienie i podrażnienie skóry po wysuszeniu).

2. Przesada

W większości przypadków mycie raz lub dwa razy dziennie jest dobrą metodą, ale kolejne może podrażniać skórę, jak na ironię, prowadząc do nadprodukcji warstwy tłuszczowej. Jeśli tego dnia nie nosiłaś makijażu, nie używałaś kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ani nie spociłaś się zbytnio, możesz pominąć użycie płynu micelarnego, peelingu czy agresywnego żelu, a zastosować jedynie delikatny produkt myjący jak na przykład emulsję micelarną czy piankę.

3. Używanie niewłaściwej temperatury wody

Mit: gorąca woda otwiera pory, a zimna je zamyka. W rzeczywistości pory nie mają mięśni do otwierania i zamykania. Podczas gdy gorąca woda może być przyjemna dla skóry, może zepsuć naturalną, ochronną warstwę lipidową naskórka i doprowadzić do przesuszenia lub nadmiernej produkcji. Letnia woda to najlepszy sposób na delikatne, ale skuteczne oczyszczanie.

4. Zbyt silne złuszczanie

Peeling jest skuteczną metodą usuwania martwych komórek naskórka, ale kluczem jest umiar. Gruboziarniste peelingi to katastrofa dla skóry twarzy, są przeznaczone wyłącznie do ciała. Do pielęgnacji cery wybieraj peelingi drobnoziarniste lub te z kwasami owocowymi i trzymaj się złuszczania 1 do 2 razy w tygodniu maksymalnie. Podczas złuszczania używaj palców zamiast myjki, aby zapobiec ciągnięciu i szarpaniu skóry.

5. Niewystarczające spłukiwanie

Niedokładne spłukiwanie prowadzi do gromadzenia się osadów, które mogą zatykać pory i wysuszać skórę. Dokładnie spłucz, nawet gdy rano się śpieszysz lub pies domaga się wyjścia na spacer. Linia szczęki, linia włosów i nos to najczęściej zaniedbane miejsca, więc okaż im trochę miłości!

6. Stosowanie składników drażniących

Zrób sobie przysługę i unikaj preparatów z niekończącą się listą składników. Wybieraj kosmetyki, które są przebadane dermatologicznie, będą skutecznie zmywały zanieczyszczenia a jednocześnie nie będą przyczyną podrażnień i reakcji alergicznych. Rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja w tym zakresie z kosmetologiem i wspólny wybór produktu myjącego, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom Twojej skóry.

7. Wycieranie ręcznikiem

Serio, nie pocierać? Wycieranie ręcznikiem jest skuteczne, ale szarpie i ciągnie skórę, co naraża elastynę na ryzyko. Użyj czystego, miękkiego ręcznika, aby osuszyć świeżo umytą twarz. Wystarczy kilka razy przyłożyć go do skóry i gotowe!

8. Oczekiwanie na wyschnięcie

Aby zmaksymalizować wchłanianie i pomóc w zatrzymaniu wilgoci, zastosuj środki nawilżające natychmiast po oczyszczeniu skóry, gdy jest jeszcze wilgotna. To samo dotyczy specjalnych produktów do pielęgnacji. Czekanie, aż skóra całkowicie wyschnie, utrudni wchłonięcie składników aktywnych i może spowodować, że skóra będzie tłusta lub lepka.

9. Wydawanie fortuny

Wydanie małej fortuny na mycie twarzy może nie być najrozsądniejszą decyzją. Poszukaj preparatów z prostymi, naturalnymi składnikami i zachowaj środki na produkty, które faktycznie pozostaną na Twojej skórze i oferują długoterminowe korzyści, takie jak serum i środki nawilżające.

10. Strach przed olejkami

Moda na dwuetapowe oczyszczanie twarzy przybyła do nas z Korei. Świat oszalał na punkcie zmywania makijażu i myciu cery produktami olejowymi. Bądź jednak ostrożna i pamiętaj, że nasze słowiańskie skóry różnią się od tych azjatyckich i niekoniecznie to co dobre dla nich, sprawdzi się u nas. Jeśli masz atopową, wrażliwą, podrażnioną czy mocno przesuszoną skórę oraz lubisz formy olejowe nie odmawiaj sobie tej przyjemności. Pamiętaj jednak, aby wybierać wysokiej jakości oleje (np. z pestek moreli, z pestek winogron czy migdałowy) oraz żeby po jego zastosowaniu przemyć twarz ciepłą wodą z delikatnym produktem myjącym. Będzie zapobiegało to gromadzeniu się resztek zanieczyszczeń i zapychaniu się porów.


Pamiętaj. Zawsze warto skorzystać z porady doświadczonych kosmetologów pracujących w Estemmi Beauty Center.