Starzenie się skóry

10 sposobów na zmniejszenie przedwczesnego starzenia się skóry

Jest wiele powodów starzenia się skóry. Z niektórymi z nich nie możemy nic zrobić; a na niektóre mamy wpływ.

Naturalny proces starzenia

Nie mamy wpływu na naturalny proces starzenia. Odgrywa kluczową rolę. Z czasem wszyscy dostrzegamy zmarszczki na naszej twarzy. To naturalne, że nasza twarz traci część swojej młodzieńczej pełni. Zauważamy, że nasza skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. To nasze geny w dużej mierze decydują, kiedy zachodzą te zmiany.

Przedwczesne starzenie się skóry

Możemy wpływać na inny rodzaj starzenia się skóry. Nasze środowisko i wybory dotyczące stylu życia mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry. Podejmując pewne działania profilaktyczne, możemy spowolnić wpływ tego typu starzenia na naszą skórę.

10 sposobów na ograniczenie przedwczesnego starzenia się skóry

Słońce odgrywa główną rolę w przedwczesnym starzeniu się naszej skóry. Są też inne czynniki, które mogą powodować szybsze starzenie się skóry niż byłoby to naturalne. 

Aby pomóc swoim pacjentom w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry, dermatolodzy dają pacjentom następujące zalecenia:

1. Codziennie chroń swoją skórę przed słońcem. 

Niezależnie od tego, czy spędzasz dzień na plaży, czy załatwiasz codzienne sprawy, ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. 

2. Jeśli palisz, przestań. 

Palenie znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry. Sprzyja powstawaniu zmarszczek i może być przyczyną matowej, ziemistej cery.

3. Unikaj nawyków mimicznych twarzy. 

Zmieniając wyraz twarzy, napinasz podstawowe mięśnie. Jeśli wielokrotnie napinasz te same mięśnie przez wiele lat, niektóre linie mogą utrwalić się. Na przykład noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc zredukować zmarszczki spowodowane mrużeniem oczu.

4. Stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Wyniki wielu badań sugerują, że jedzenie dużej ilości świeżych owoców i warzyw może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom prowadzącym do przedwczesnego starzenia się skóry. Wyniki badań naukowych sugerują również, że dieta zawierająca dużo cukru lub innych rafinowanych węglowodanów może przyspieszyć starzenie.

5. Pij mniej alkoholu. 

Alkohol niekorzystnie wpływa na skórę. Odwadnia ja, a z czasem uszkadza. To może sprawić, że będziemy wyglądać na starszych.

6. Ćwicz kilka razy w tygodniu. 

Wyniki kilku badań sugerują, że umiarkowane ćwiczenia mogą poprawić krążenie i wzmocnić układ odpornościowy. To z kolei może nadać skórze młodzieńczy wygląd.

7. Delikatnie oczyszczaj skórę. 

Zbyt intensywne szorowanie skóry może ją podrażnia. A to przyspiesza jej starzenie. Delikatne mycie wystarcza, aby usunąć zanieczyszczenia, makijaż i inne substancje bez podrażniania skóry.

8. Myj twarz dwa razy dziennie i po każdym silnym spoceniu. 

Pot, zwłaszcza podczas noszenia czapki lub kasku, podrażnia skórę. Dlatego po spoceniu się jak najszybciej umyj skórę.

9. Codziennie nakładaj krem ​​nawilżający do twarzy.

Krem nawilżający zatrzymuje wodę w skórze, nadając jej młodzieńczy wygląd.

10. Przestań używać produktów do pielęgnacji skóry, które szczypią lub pieką. 

Kiedy Twoja skóra szczypie lub piecze, najpewniej oznacza to, że jest podrażniona. Może to sprawić, że będzie wyglądać starzej. Jednak niektóre produkty przeciwstarzeniowe zalecone przez kosmetologa mogą powodować czasowe podrażnienie. W przypadku stosowania specjalistycznego produktu przeciwstarzeniowego może to być typowy objaw. Tylko pamiętaj, aby poinformować o tym swojego kosmetologa lub dermatologa.

Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o skórę

Nawet osoby, które mają już oznaki przedwczesnego starzenia się skóry, mogą skorzystać na zmianie stylu życia. Chroniąc skórę przed słońcem, dajesz jej szansę naprawienia części uszkodzeń. Palacze, którzy przestają palić, często zauważają, że ich skóra wygląda zdrowiej.

Jeśli przeszkadzają Ci oznaki starzenia się skóry, warto udać się do dermatologa lub doświadczonego kosmetologa. Dzięki nowym, mniej inwazyjnym zabiegom kosmetycznym: wygładzania zmarszczek, napinania skóry i poprawy cery sprawisz, że Twoja skóra będzie wyglądała młodziej.