ESTEMMI KOSMETOLOGIA I MEDYCYNA ESTETYCZNA

ScarINK – więcej niż terapia blizn

ScarINK to innowacyjna procedura postępowania z bliznami i defektami skórnymi różnego pochodzenia. Jest to terapia skojarzona, obejmująca mikronakłucia, techniki manualne oraz pielęgnację okołozabiegową, której poddawane są niedoskonałości skóry. Zabieg ma na celu przebudowę tkanek, aby w rezultacie osiągnąć spektakularny efekt wizualny i poprawić nasz komfort życia.

ScarINK to coś więcej niż tylko efekty estetyczne, funkcjonalne czy zdrowotne, to także możliwość zbudowania na nowo pewności siebie a nawet pożegnanie z przykrymi wspomnieniami o traumatycznych przeżyciach.

Na czym polega ScarINK?

ScarINK (z ang. scar – blizna, ink – atrament – tu: pigment/tusz do makijażu permanentnego) to autorska metoda mikropunktury i pracy ze skórą, stworzona przez Sylwię Dobrowolską oraz dr Sylwię Nawrot, które są ekspertami i międzynarodowymi trenerami w dziedzinie niwelowania blizn i poprawiania jakości skóry. Sam pomysł wywodzi się z Brazylii i tam zyskał popularność oraz rzeszę zwolenników, z uwagi na spektakularne efekty zabiegowe.

Zabieg ScarINK w Estemmi Beauty Center

Procedura opiera się głównie na mikropunkturze, zamiennie zwaną dermopunkturą, needlingiem, dryneedlingiem czy mikronakłuwaniem (nie mylić z zabiegiem mezoterapii mikroigłowej wykonywanej penem lub rollerem), a uzupełniają ją techniki manualne oraz specjalistyczna pielęgnacja okołozabiegowa. Polega na nakłuwaniu skóry w ściśle określony sposób, zależny od rodzaju blizny/defektu, pojedynczą igłą lub wiązką kilku igieł (służy do tego urządzenie oraz igły lub kartridże wykorzystywane do makijażu permanentnego, stąd drugi człon w nazwie zabiegu).

Kluczową rolę odgrywa tu właściwa kwalifikacja blizny, technika nakłuć, ich głębokość, częstotliwość oraz kąt nachylenia igły. Istotną kwestię stanowi również dobór właściwego preparatu zabiegowego oraz do pielęgnacji domowej a także stosowanie się do zaleceń po zabiegu przez określony czas.

Jakie blizny można opracować?

Dzięki technice ScarINK możemy z powodzeniem opracować każdą część twarzy, ciała a nawet skórę głowy (skalp) i uporać się z takimi defektami jak:

 • blizny pooperacyjne/pozabiegowe (cesarskie cięcie, mastektomia, operacje plastyczne np. brzucha czy piersi, przeszczep włosów, usuwanie znamion skórnych, piercing itp.)
 • blizny po trądziku i po ospie
 • blizny po rozszczepie wargi
 • blizny pooparzeniowe
 • blizny po pogryzieniach
 • blizny pourazowe
 • blizny po makijażu permanentnym i po jego usuwaniu laserem lub removerem (również praca z rozjaśnianiem koloru oraz przygotowanie skóry do nowej pigmentacji)
 • blizny po usuwaniu tatuaży
 • blizny i odbarwienia po przebytej opryszczce w obrębie ust
 • inne odbarwienia skórne
 • zrosty skóry po złamaniach

a nawet

 • zmarszczki
 • rozstępy

Mikropunktura to także genialne narzędzie w walce z wiotkością skóry! Świetnie sprawdzi się tu technika MicroPeel oraz MicroLift. Są to zabiegi stymulujące produkcję kolagenu, odświeżające skórę i przygotowujące do aplikacji serum, kremu czy maski. Zwiększają elastyczność i gęstość skóry, niwelują wiotkość i spłycają zmarszczki. Lifting igłowy to tak zwany niechirurgiczny lifting twarzy, będący doskonałą alternatywą dla botoksu. Można go także z powodzeniem stosować na brzuch i inne partie ciała wymagające ujędrnienia.

Co można osiągnąć?

ScarINK to pełen wachlarz możliwości zabiegowych, a co za tym idzie, efekty tego zabiegu przechodzą najśmielsze oczekiwania. Jakie?

 • blizny stają się elastyczne, nie ciągną, nie uwierają, wraca czucie i ruchomość, stają sią mniej widoczne lub przestają być widoczne w ogóle;
 • obrzęki spowodowane zrostami czy przykurczem tkanek zostają zniwelowane
 • skóra staje się gładka, jędrna a zmarszczki spłycone
 • wraca zdrowy, jednolity kolor skóry
 • rozstępy są mniejsze lub znikają w ogóle, skóra ma wyrównany koloryt
 • nadmiernie ścieńczona zabiegami skóra staje się pogrubiona i elastyczna
 • brzuch staje się jędrny a skóra na nim zagęszczona

ScarINK to nie tylko nowatorskie postępowanie z nieprawidłowo zagojoną skórą i nieestetycznymi śladami. To złożony koncept i moc synergicznego działania terapii blizn i defektów skórnych różnego pochodzenia, niosący za sobą szereg pozytywnych oddziaływań na poprawę wyglądu i jakości życia Klienta.

Konsekwencją mikropunktury w technice ScarINK jest:

 • pozbycie się uciążliwego migrenowego bólu głowy, spowodowanego zrostami i napięciem powięzi wywołanych blizną
 • zachowanie młodości
 • przywrócenie asymetrii twarzy
 • poprawa jakości wymowy
 • zwiększenie lub całkowite przywrócenie ruchomości i mobilności kończyn, których ruchy były ograniczone przez ciągnące blizny.

Mechanizm działania

Zabieg mikropunktury, ogólnie rzecz biorąc, ma na celu działanie prowadzące do wywołania procesów naprawczych w skórze, poprzez jej pobudzenie, co skutkuje ruchem oraz syntezą komórek a w konsekwencji tworzeniem się nowych tkanek i prawidłową przebudową skóry.

Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo. Nakłuwanie (ale także terapia manualna) skóry w technice ScarInk powoduje reakcję nerwową, potęguje to namnażanie się czynników wzrostu takich jak EGF, FGF, IGF, VEGF, KGF, NGF, laktoferyny czy l–argininy oraz wielu, wielu innych. Jakie ma to jednak znaczenie dla skóry? Otóż czynniki wzrostu mają kilka kluczowych funkcji:

 • biorą bezpośredni udział w powstawaniu (angiogeneza) oraz odtworzeniu (rewaskularyzacja) nowych naczyń włosowatych, bez których niemożliwy byłby transport substancji odżywczych i dotlenienie tkanek w skórze – a zatem niemożliwe byłoby także zachowanie tkanek skóry „żywych” oraz gojenie się ran;
 • stymulują wzrost kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, fibuliny, lamininy i wielu innych białek, odpowiedzialnych za piękny, młody i zdrowy wygląd naszej skóry, biorąc bezpośredni udział w tworzeniu, odtwarzaniu czy remodelingu tkanek;
 • mają swój udział w tzw. transdukcji syngału, czyli m.in. pozwalają na „powiadomienie” komórek immunologicznych o tym, że w skórze powstało uszkodzenie i trzeba je naprawić.

Warto podkreślić, że procedura SkarInk opiera się na pojedynczych, płytkich nakłuciach, nie powoduje więc rozległego stanu zapalnego, a jedynie reakcję nerwową, skutkującą chwilowym skurczem włókien kolagenowych bez ich uszkadzania, czyli też bez powodowania procesu bliznowacenia, dzięki temu wykluczone jest ryzyko powstawania blizn wtórnych czy przerostu nakłuwanego obszaru.

Dlaczego ScarINK, a nie laser lub mikronakłuwanie penem?

Jeśli jesteś już Klientem Estemmi, to wiesz, że kochamy zabiegi laserowe oraz mikronakłuwanie penem. Jednak istnieje kilka czynników, które powodują, że ScarINK ma nad nimi przewagę, jeśli chodzi o terapię blizn a osiągane efekty są dużo lepsze niż w przypadku tych dwóch wymienionych wcześniej zabiegów.

Przede wszystkim podczas mikropunktury koncentracja skupiona jest na danym defekcie. Opracowywana jest bardzo dokładnie konkretna blizna, bez omijania kluczowych miejsc zrostu czy jej granicy. Mamy tu gwarancję precyzyjnego nakłucia, co ma bezpośrednie przełożenie na efekt i zmniejszenie napięcia pomiędzy blizną a zdrową skórą. Ponadto w przypadku małych blizn (np. po trądziku) mamy możliwość pracy wyłącznie na wgłębieniu, co będzie skutkowało wyrównaniem powierzchni skóry, a nie pogrubieniu jej na całej powierzchni, jak dzieje się w przypadku lasera czy pena. Należy pamiętać, że laser, pen czy roller nie są dobrymi rozwiązaniami w przypadku terpaii blizn, bo nie działają selektywnie a w równej mierze na zdrową i zmienioną skórę.

Poza tym mikropunktura nie spowoduje pogrubienia skóry po całości, a w przypadku skór tłustych trądzikowych, które najczęściej borykają się z problemem blizn, oczywiste jest, że nie jest to pożądany efekt.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść mikropunktury jest jej niska inwazyjność w stosunku do lasera frakcyjnego. Podczas zabiegu laserowego wywoływany jest dość duży stan zapalny w skórze, który co prawda także uruchamia procesy regeneracyjne w skórze, ale też zwiększa przez to ryzyko powstania blizn wtórnych i przebarwień pozapalnych, które zamiast zniwelować widoczność blizny, jeszcze bardziej ją podkreślają.

Zabiegi laserowe obarczone są długim czasem rekonwalescencji. Wykluczają nas z aktywności zawodowej, sportowej czy towarzyskiej na kilkanaście dni. Po ScarINK możesz śmiało kontynuować normalne życie już po 2-3 dniach.
Warto dodać, że mikropunktura może być wykonywana cały rok, nie ogranicza nas pogoda, nasłonecznienie i temperatura, jak w przypadku lasera frakcyjnego. Oczywiście obowiązkiem jest stosowanie kremu z filtrem!

Mało tego! Podczas procedury ScarINK unikamy efektu termicznego (rozgrzewania tkanek), który jest nieodłącznym elementem zabiegu laserowego. Zatem jeśli masz wrażliwą, cienką, naczyniową czy reaktywną skórę lub po porostu obawiasz się nadmiernego przegrzania skóry i ścieńczenia warstwy tłuszczowej, laser nie jest dla Ciebie dobrą opcją.
No i wreszcie zabieg dryneedlingu, w przeciwieństwie do lasera, nadaje się do każdego rodzaju skóry, ma dużo mniej przeciwwskazań a co najważniejsze jest o dużo bardziej komfortowy w odczuciach.

Częstotliwości i liczba zabiegów

Procedurę SkarInk na bliźnie można przeprowadzić najwcześniej po 6 m-cach od momentu jej powstania. Rozstępy poddajemy zabiegowi wtedy, gdy są już białe (dojrzałe). Pamiętaj, dla tej techniki nie istnieją blizny „za stare”!
Liczba zabiegów oraz ich częstotliwość jest ustalana indywidualnie w zależności od rodzaju i rozmiaru blizny/obszaru zabiegowego oraz od satysfakcji z uzyskanych efektów.

Przeciwwskazania:

 • choroby nowotworowe
 • choroby autoimmunologiczne
 • ciąża i karmienie piersią
 • rana/stan zapalny w miejscu zabiegu
 • stan choroby/gorączka
 • infekcje bakteryjne/grzybicze/wirusowe
 • skłonność do keloidów
 • zabiegom mogą zostać poddane osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Sprawdź ceny ScarINK w naszym cenniku.